Nabycie i odrzucenie spadku

Jeśli dana osoba została powołana do spadku w testamencie lub została zaliczona do kręgu spadkobierców ustawowych to nie oznacza, że nabędzie przypisany jej udział w spadku. Spadkobierca może bowiem przyjąć spadek, ale także go odrzucić.

Spadkobierca, który odrzucił spadek pozostaje wyłączony z dziedziczenia i traktowany jest wtedy tak samo, jakby nie dożył otwarcia spadku. W przypadku przyjęcia prostego ma miejsce przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza zakłada natomiast ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkodawcy. Ze względu na ważne skutki prawne wiążące się z podjęciem takiej decyzji, oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku musi być złożone przed notariuszem lub sądem. Oświadczenie nie może zostać odwołane. Jeśli zostało złożone przez błąd albo pod wpływem groźby można uchylać się od jego skutków. Wtedy jednak uchylenie musi być zatwierdzone przez sąd.

Skuteczny adwokat Lublin – Kancelaria prawna UBI IUS.

Według normy ustawowej spadkobierca musi złożyć oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku w czasie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o powołaniu. Jeśli spadkobiercą jest osoba nie posiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych lub taka, wobec której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, lub też jest to osoba prawna, brak złożenia oświadczenia w wyznaczonym terminie jest tożsamy z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy sprawach związanych ze spadkiem, zgłoś się po pomoc do profesjonalistów z UBI IUS.