Adwokat od spadków

Spadek to ogół praw i obowiązków mających charakter cywilnoprawny, w momencie śmierci spadkodawcy przechodzą na osoby uprawnione do dziedziczenia. Jego rodzaj zależy od tego, czy wcześniej został sporządzony testament, czy też majątek będzie dzielony ustawowo, zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie cywilnym. W razie jakichkolwiek wątpliwości w sprawie dotyczącej spadku mogą Państwo skorzystać z porady adwokata ( z naszej kancelarii z siedzibą w Lublinie ) specjalizującego się w tym temacie.

Na mocy obowiązujących zapisów osoby uprawnione do tzw. masy spadkowej ( schedy ) to spadkobiercy. Nie zawsze nabywają oni jednak prawo do dziedziczenia. Spadkodawca może dowolnie rozporządzać swoim majątkiem i wydziedziczać poszczególnych uprawnionych a nawet powołać do spadku obce osoby spoza kręgu ustawowego.

Jeśli przed śmiercią spadkodawca nie zrobił porządku ze swoimi sprawami majątkowymi, muszą zająć się tym jego bliscy. Zwykle zaczyna się wówczas poszukiwanie testamentu. Może on być sporządzony i spisany własnoręcznie na kartce papieru ( ważne- nie na komputerze ani maszynie do pisania), czytelnie podpisany, opatrzony datą i ukryty gdzieś w domowym zaciszu. Może być podyktowany przez spadkodawcę (jeśli z uwagi na stan zdrowia nie był w stanie spisać go osobiście) i sporządzony, a następnie odczytany przez urzędnika z urzędu stanu cywilnego lub gminy oraz poświadczony przez dwóch świadków. Na takim testamencie (zwanym allograficznym) musi widnieć czytelny podpis testatora, urzędnika i świadków. Może wreszcie mieć formę dokumentu notarialnego sporządzanego w kancelarii w obecności notariusza, który podpisuje się pod ostatnią wolą.

Informację o sporządzonym w ten sposób testamencie możemy bez żadnych opłat zamieścić w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Treść naszej woli nie zostanie upubliczniona. W spisie znajdzie się jedynie wzmianka o tym, że taki dokument sporządzono w konkretnej kancelarii. Do rejestru mogą też trafić testamenty spisane własnoręcznie, ale wtedy muszą one zostać złożone w depozycie notarialnym.

Adwokat od spadków (np. z naszej kancelarii w Lublinie) poinformuje Państwa, jak poszukiwać zarejestrowanego dokumentu. Taka możliwość istnieje dopiero po śmierci spadkodawcy i to za odpowiednią opłatą. Dostęp uzyskujemy bardzo szybko, gdyż rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej, ale prawo do wglądu istnieje tylko za pośrednictwem notariusza.

Kiedy ustalenie, komu przysługuje prawo do dziedziczenia, sprawia dużo trudności pomaga postanowienie sądu. Prawo do spadku nie ulega przedawnieniu. Warto również wiedzieć, że po nabyciu spadku możemy zostać zobowiązani do uiszczenia podatku lub być z niego zwolnieni. Zazwyczaj wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa wobec spadkodawcy. Kwestię opłat należnych Urzędowi Skarbowemu oraz wszelkie inne wątpliwości wyjaśni Państwu adwokat od spadków z naszej kancelarii w Lublinie.