Odrzucenie spadku

Jeszcze niedawno długi po zmarłych były prawdziwym utrapieniem spadkobierców. Obecnie odrzucenie spadku staje się coraz częściej spotykaną praktyką. Taka możliwość to efekt nowelizacji prawa, która weszła w życie w 2015 roku. Teraz można już uniknąć odpowiedzialności za niechciane obciążenia pozostawione przez krewnego. Na podjęcie decyzji w tej sprawie jest jednak zaledwie pół roku.

Osoba, która jest uprawniona do dziedziczenia, ma kilka opcji rozwiązania tej kwestii. Pierwszą z nich jest tzw. przyjęcie proste, czyli przyjęcie całego spadku. Trzeba wtedy liczyć się z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi. Można też przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jest to tak zwane dziedziczenie z urzędu. Odbywa się ono automatycznie, odpowiedzialność ograniczona jest do wartości otrzymanych dóbr. Można również odrzucić spadek w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania tytułu powołania (ogłoszenia testamentu, otwarcia spadku) lub od daty śmierci bliskiej osoby. W przypadku tej ostatniej możliwości spadkobierca rezygnuje nie tylko z przyjęcia pozostawionego majątku, automatycznie zwalniany jest również ze spłaty długów i wszelkich innych zaległości finansowych. Prawo traktuje go wtedy tak, jakby nie dożył momentu dziedziczenia.

Polecamy: adwokat spadki Lublin

Kancelaria UBI IUS – Lublin, Fantastyczna 8/1 A

W przypadku decyzji o odrzuceniu spadku należy złożyć odpowiednie oświadczenie (ustne lub pisemne) przed notariuszem (w formie aktu notarialnego) lub w sądzie rejonowym odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania. Wybierając akt notarialny trzeba liczyć się z nieco wyższymi opłatami. Wynikają one z taksy notarialnej, kosztu odpisów i wartości podatku VAT. Opłata sądowa jest niższa, ale w tym wypadku konieczne jest złożenie wniosku o odebranie oświadczenia. Termin posiedzenia może okazać się bardziej odległy, niż termin wizyty u notariusza.

Protokół złożonego przed sądem oświadczenia o odrzuceniu spadku oraz akt przygotowany przez notariusza to dokumenty istotne dla późniejszych pertraktacji z wierzycielami. Będą one dowodami na to, że nie spoczywa na nas odpowiedzialność za długi spadkowe.

Warto pamiętać, że dobrowolnej decyzji o odrzuceniu spadku nie można odwołać.