Stwierdzenie nabycia spadku – jak przebiega?

Nabycie spadku

Stwierdzenie nabycia spadku to postępowanie, które ma za zadanie wykazać, kto nabył prawa do spadku po danym spadkodawcy. Podmioty uprawnione do dziedziczenia majątku po zmarłej osobie w drodze spadku określane są przez sąd. Aby ustalić krąg spadkobierców oraz przysługujące im udziały należy udać się do sądu rejonowego ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, który rozstrzygnie o tym w postępowaniu nieprocesowym. Jeśli jego ostatnie miejsce zamieszkania jest niemożliwe do ustalenia, to właściwy do stwierdzenia nabycia spadku jest sąd w miejscu , gdzie znajduje się majątek spadkowy lub jego część.

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku odbywa się tylko na wniosek. Oznacza to, że zainteresowany sam musi wnieść sprawę do sądu. We wniosku należy wymienić wszystkich potencjalnych spadkobierców jako uczestników. Ważne jest dokładne opisanie wszystkich okoliczności sprawy, np. podanie przyczyny śmierci spadkodawcy, czy dziedziczenie ma nastąpić z ustawy czy też z testamentu. Należy również podać co jest przedmiotem spadku.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien zawierać:

– oznaczenie sądu, do którego jest skierowany

-oznaczenie rodzaju pisma tj. wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

-imię, nazwisko i adres składającego wniosek

-imię, nazwisko oraz datę śmierci spadkodawcy

-miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy

-imiona, nazwiska oraz adresy pozostałych spadkobierców

-podpis strony lub jej przedstawiciela ustawowego, ewentualnie pełnomocnika

-wykazanie załączników

Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. Sprawdza, czy spadkodawca pozostawił testament, a jeśli tak wzywa osobę posiadającą testament do jego złożenia. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydawane jest przez sąd po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywani są: wnioskodawca, potencjalni spadkobiercy ustawowi i testamentowi. W postanowieniu tym wymienieni zostają: spadkodawca oraz wszyscy spadkobiercy, którzy otrzymali spadek. Podana zostaje także wysokość ich udziałów. Zobacz też: odrzucenie spadku.